havalı yatak

Medikal Havalı Yatak Hakkında Her şey

Kısa veya uzun süre yatarak tedavi olması gereken kişiler, tedaviyi hızlandırmak ve bakımını kolaylaştırmak için özel olarak imal edilen hasta yataklarında yatmalıdır. Havalı yatak, hasta yataklarının bir çeşididir. Havalı yataklar, hastaların vücudunda yatmadan dolayı meydana gelen bası yaralarını önlemek için tasarlanmıştır. Yataklar, hastanın vücudunun oluşturduğu basınç ve kan dolaşımı dikkate alınarak mal edilmektedir. Mekanik güvenilirliği bulunan havalı yataklar, alternatif basınçlı ve konforlu yumuşak yataklardır.

Yatağından kalkamayan veya hareketleri sınırlı hastaların bakımları oldukça zorludur. Meşakkatli ve zorlu bu işi kolaylaştırmak için medikal hasta yatakları kullanılmalıdır. Hasta yatakları arasında, modüllü, baklava tipi ve pozisyon aldıran gibi çeşitleri bulunan havalı yataklar sıklıkla tercih edilir. Çünkü havalı yataklar, hastanın vücudunun nefes almasını sağlayarak yara oluşumunu önler. Havalı yataklar, normal yataklar üzerine konularak kullanılır. İki parçadan oluşur. Bunlar:

Şişme yatak
Şişirme motoru

Hasta devamlı yattığından, vücudun basıncı artar. Basınç zamanla, vücutta kızarıklık meydana getirir. Kemik çıkıntılarının olduğu yerlerde basınç daha fazla olduğundan daha fazla kızarıklık oluşur. Yatağa temas etmeye devam eden bedendeki kızarıklık basıncın ve kan dolaşımındaki zayıflamanın etkisiyle kızarıklıklar yaraya dönüşür. Bası yaraları daha çok; dirsek, topuk, kalça, kulak, kuyruk sokumu gibi bölgelerde görülür. Halk arasında bası yarası olarak bilinen bu rahatsızlığın tıptaki adı; dekübit ülseridir. Bundan dolayı havalı yataklara anti dekübit yatak da denilir. 
Bası yarası oluşan hasta bedenindeki hastalığın ağrısının yanında cildinde oluşan yaraların verdiği sıkıntıyla da uğraşmak zorunda kalacaktır. Hastanın hareketi sınırlı ise bakan kişi yaraları iyileştirmek için uğraşmak zorundadır. Basınca maruz kalarak hızla ölen hücreleri yenilemek çok zordur. Böyle bir zorlukla uğraşmak yerine tedbiri baştan alıp hastayı havalı yatakta yatırmak çok daha makuldür. Bası yarasının oluşmasında etkili olan nedenleri şöyle sıralayabiliriz:

Terlemeden veya silinmeden kaynaklı cildin ıslak kalması
Vücut sıcaklığının yüksek olması
Sürtünmenin olması
Basıncın artması
Kan dolaşımının yavaşlaması
Cildin havayla yeterince temas edememesi

Havalı Yatak Kullanma Nedenleri ve Kiralama Olanağı

Yatarak tedavi olmak zorunda olan hastalara rahat, konforlu ve dinlendirici bir ortam sağlayan havalı yataklar, hasta kadar bakıcının da işlerini kolaylaştırır. Bundan dolayı hastası olanlara havalı yatak alması tavsiye edilir. Havalı yataklar donanımlı yataklar grubuna girer. Hastanız, uzun süreli yatacaksa veya artık yatağa bağlı bir hayatı olacaksa kesinlikle yatağı satın almalısınız. Şayet kısa süreli yatacaksa havalı yatak kiralama hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz. Hastanızın bir müddet sürecek tedavisinin konforlu geçmesini isteyebilirsiniz. Konforu sağlamak adına en doğru adım havalı yataklar olacaktır. Hastası hayatının devamında yatağa bağlı olmayacak hasta yakınları yüksek fiyatlar vererek yatağı satın almak istemeyebilirsiniz. Satın almanın yerine daha uygun fiyatlı kiralama olanaklarımızı değerlendirerek aradığınız konforu hastanıza yaşayabilirsiniz.

Hastanelerdeki yatakların konforuna alışmış olanlar evlerinde de aynı rahatlığı arayabilir. Aslında bu rahatlık tedaviyi de hızlandırır. Yaşanılan rahatsızlık ve ağrıların üzerine bası yarası sorunlarının eklenmesi hastanın psikolojisini de olumsuz etkileyecektir. Sadece psikolojiyle sınırlı kalmayıp yaraların zamanla meydana getirdiği koku ve acı ayrıca problem olacaktır. Medikal havalı yataklar, hastanın sırtına ve cildine yumuşak dokunuşlar yaparak yara oluşumunu engeller. Tedavi süresinin rahat ve sorunsuz geçmesini sağlar.

Faydaları ve Havalı Yatak Fiyatları

Hastanız mı var? Bütün her şeyi unutup onu tedavisi için uğraşırsınız. Hastalığın psikolojisinden kurtulup daha çabuk iyileşebilmesi için her türlü imkanı kullanmaya çalışırsınız. Firmamızın satışa sunduğu havalı yataklar tam da hastanın ve yakınlarının aradığı özelliklere sahiptir. Havalı yatak fiyatları, sektördeki diğer yataklara göre biraz daha fazla olabilir. Bunun nedeni özel olarak tasarlanması ve donanımlı olmasıdır. Fiyatlarımız, piyasaya göre oldukça ekonomiktir. Yataklarımızın faydalarını şöyle sıralayabiliriz:

Geliştirilmiş kan dolaşımı imkanı sağlayan havalı yataklarda uyuyan hastalarda basınç tahliyesi sağlanır. Pozisyon veren yataklar sayesinde vücuttaki basınç noktaları değişir.

Alternatif basınç noktaları sayesinde hastaların vücudu rahatça hareket eder. Basınç noktalarının değişmesi, yara oluşumunu engellediği gibi ağrıların azalmasını da sağlar.

Hasta yataklarının en son teknolojisiyle üretilen havalı yataklarında düşük hava kaybı teknolojisi kullanılır. Şiltesinde hava kaybını en aza indiren yüzlerce hava deliği bulunur. Deliklerdeki hava sızıntısı, hastanın uçuyormuş gibi hissetmesine neden olur ki bu da konfor sağlar.

Ağır olmayan ve birkaç dakika içinde hazırlanan yatakların kullanımı kolaydır. Evde ve hastanede bakım için idealdir.

2 Modüllü Boru Tipi Havalı Yatak

Hasta yataklarının çeşitleri arasında bulunan şişme havalı yatak modellerimizde, birbirine paralel olarak yerleştirilmiş hava kanalları vardır. Hava
kanallarından biri şişirilirken diğer söner. Böylece vücut üzerindeki basıncın yeri değiştirilir. Her bir kanalın şişme ve inme süresi 10 dakikadır. Basıncın
azaldığı noktada kan akışı hızlandığından 2 modüllü havalı yataklarımız yara oluşumunu engeller. Hava kanalları boru şeklinde olduğundan bu ürünlerimiz boru tipi havalı yatak olarak nitelendirilir. A+B sistemiyle çalışan 2 modüllü havalı yataklarımız 3 modüllülere göre daha uygundur. 80 kiloya kadar olan
hastalar için uygundur. Bası yaralarının oluşmasını engellemek için veya başlangıç safhası için uygundur. Yatağımız; 188 cm * 88 cm ebatlarındadır.
Üzerindeki kılıf su geçirmezdir. En kaliteli ve en ergonomik olan modelimiz şiştiğinde yüksekliği en fazla 12 cm olur. Ventilasyon sistemi bulunan
yataklarımızda yatan hastalarda aşırı terleme ve ısınma görülmez.  Yataktaki hücreler birbirinden bağımsız olduğundan arıza durumunda değişim yapılabilir. Yatağımız hava üfleyen özel motoruyla şişirilir. Şişirme için 200 volt elektrik yeterlidir. Şişen yatağımız kan dolaşımını hızlandırır. Böylece yara oluşumu engellenir.

3 Modüllü Boru Tipi Havalı Yatak

Şişirme motoru üzerinde birbirinden bağımsız üç hava çıkışı ve yatağın üzerinde de üç hava girişi bulunan 3 modüllü havalı yatak modeli denir. A+B+C hava giriş ve çıkışları vardır. Hava basılmaya başlandığında modüller birbirinden bağımsız olarak şişer. Modüllerin sırayla şişmesi ciltte oluşan basıncın yer değiştirmesine neden olur ki böylece yatağımız yara oluşumunu engeller. 2 modüllü havalı yataklara oranla, hastanın vücudunda oluşan üçüncü ve dördüncü derece yaralarda daha etkilidir.  3 modüllü yataklarımızın özellikleri şöyledir:

Özel yapısı nedeniyle diğer yataklara nispeten bası yaralarında daha etkilidir.

Bası yarası oluşmuş ve hasta yatağa bağlı bir hayat geçirecekse 3 modüllü yatak önermekteyiz.

120 kilo ağırlığına kadar kullanılabilir.

Ebatları 88 cm * 188 cm olan yatağımız yaraları gerçek manada önleyerek oluşan yaraları iyileştirmede etkilidir.

Fermuarlı kılıfı çıkarılıp yıkanabilir. Sıvı geçirmezdir.

Şişirildiğinde en fazla 12 cm olan yatağımız diğer yatakların üzerinde rahatlıkla kullanılabilir.

Fazla ısınmayı ve terlemeyi önlemek için hava ventilasyonu bulunur.

Yatağımızda toplam 19 hava kanalı bulunur. Her kanal birbirinden bağımsızdır. Arıca durumunda kolayca değiştirilebilir.

Hava kanalları 3 dakikada bir havayla dolar ve boşalır. Sırayla gerçekleşen şişmeler hastanın kan dolaşımını artırır.

%36’lık basın oranına sahiptir.

Pozisyon Veren Havalı Yataklar

Felçli, omurilikle ilgili rahatsızlığı bulunan hastalar gibi hayatını yatağa bağlı olarak geçirenlerin hareket kabiliyeti sınırlıdır. Pozisyon veren havalı yatak
modellerimiz, hastaların hareket etmeden pozisyon değiştirmelerine yardımcı olur. 110 kiloya kadar taşıma kapasitesi bulunan yataklarımız sayesinde
pozisyon değiştiren hastalarımızda yara oluşmaz. Elektrikli özel donanımı ile 8 dakikada bir hastayı sağa ve sola çevirir. Masaj etkisi de bulunduğundan bası yarası oluşumunu minimuma indirir. Sıvı geçirmeyen kılıfa sahip olan yatağımızın eni 95 cm, boyu ise 195 cm’dir.  Pompa ile otomatik olarak şişirilen yataklarımız hastanın 30 derece sağa ve sola dönmesine yardımcıdır.